Pogosta vprašanja

1. Kje dobiti kefirjeva zrna?

Ogromno ljudi ponuja kefirjeva zrna na bolha.com. Nekateri jih podarjajo, drugi prodajajo. Slednji so ponavadi zrna pripravljeni tudi poslati po pošti.  Običajno je cena 5 €.

2. Prebral sem, da kefirjeva zrna ne smejo priti v stik s kovino. Lahko se jih dotika/premešča le z lesenim priborom. Kakšne so tvoje izkušnje?

Kefirjeva zrna imam že nekaj let in v večini primerov zrna premeščam z navadno kovisko žlico in zrna se lepo razmnožujejo naprej. 

3. Probala sem narediti kefir iz surovega mleka (mlekomata) pa mi ne uspe. Z UHT mlekom je šlo vedno vse brez problema, to pot pa se mi mleko prej 'pokvari' oz skisa še preden bi lahko nastal kefir. Imam občutek kot da so potem kefirjeva zrnca v kislem mleku. Stvar ni prijetna po okusu, je zelo zelo kisla in tudi čudn vonj ima. Imate kakšen nasvet, mnenje glede tega?

UHT mleko je praktično sterilno, zato mikroorganizmi iz kefirjevih zrnc nimajo konkurence in se lahko v miru razmnožujejo.

V surovem mleku pa so že naravno prisotne nekatere bakterije, ki potem "tekmujejo" z mikroorganizmi iz kefirjevih zrn. V vašem primeru je po moje premalo kefirjevih zrn na količino surovega mleka. Zato, dokler nimate zadostne količine zrn (vsaj za 1-2 cm zrnc na dnu litrskega kozarca), daje v litrski kozarec zrna in vsaj 2-3 dcl že narejenega kefirja in nato še surovo mleko.


4. Kaj če je nastali kefir prehudega, premočnega okusa?


Posebno poleti, ko je vroče, se mi dostikrat zgodi, da je kefir zelo močnega okusa. Takrat dolijem kefirju nekaj svežega mleka in s tem se močan okus zelo omili. 


Ni komentarjev:

Objavite komentar